Автор:
Галина Костенко
Опубліковано: 23 квітня 2024
Час читання: 2 хвилини
Китайські інженери розробили перший у світі супутник, що дає змогу смартфонам безпосередньо здійснювати виклики, минаючи наземні базові станції. Інноваційне рішення призначене для використання у надзвичайних ситуаціях, коли через природні катаклізми або інші лиха мобільний зв’язок може бути порушений.
Концепція такого супутника виникла після землетрусу в провінції Сичуань у 2008 році, де загинуло понад 80 000 людей. Основна проблема тоді полягала у збоях зв’язку, які значно ускладнили рятувальні операції. Тому китайський уряд запустив проект Тяньтун (Tiantong) — систему супутникового зв’язку, мета якої - забезпечити загальний доступ до комунікаційних послуг незалежно від соціального статусу.
З моменту запуску проекту Тяньтун минуло 16 років, і за цей час було досягнуто значних успіхів у технології супутникового зв’язку. Перший супутник серії Tiantong-1 було запущено у 2016 році, а наступні два — у 2020 і 2021 роках. Вони утворили мережу на геосинхронній орбіті на висоті 36 000 км, покриваючи весь Азійсько-тихоокеанський регіон.
Минулого року компанія Huawei Technologies представила перший у світі смартфон, здатний здійснювати супутникові виклики, сумісний із супутниками Tiantong. Інші китайські виробники смартфонів, зокрема Xiaomi, Honor і Oppo, також представили аналогічні моделі. Продукти були позитивно сприйняті китайськими споживачами, і, за галузевими оцінками, одна тільки Huawei продала десятки мільйонів одиниць, затьмаривши систему Starlink, у якої понад 2 млн клієнтів по всьому світу.
Раніше цього року SpaceX запустила перший із кількох супутників Starlink, які можуть підключатися до смартфонів, і планує почати комерційне обслуговування наступного року. Супутники Starlink, що працюють на низькій навколоземній орбіті заввишки всього в кілька сотень кілометрів, мають невелику площу антени, що знижує перешкоди PIM. Однак, оскільки супутник може перебувати над певною територією тільки протягом короткого періоду часу, для досягнення широкого і постійного покриття необхідно розгортання великої кількості супутників.
Наразі більшість із понад 5 000 супутників Starlink, запущених SpaceX, не мають можливості підключення до мобільних телефонів. Проте, у нових супутників Starlink є суттєва перевага: вони можуть підключатися до старих телефонів по 4G.